קפיר ליים ואיסור הגידול

מידע אודות קפיר ליים, השימושים בפרי ובעלים ותקנת איסור החזקת העץ אותה הוציא משרד החקלאות קפיר ליים הנו עץ נמוך ממשפחת ההדרים הנפוץ בהודו, מלזיה, תאילנד ואינדונזיה. העץ מגיע לגובה […]

מידע אודות קפיר ליים, השימושים בפרי ובעלים ותקנת איסור החזקת העץ אותה הוציא משרד החקלאות

קפיר ליים הנו עץ נמוך ממשפחת ההדרים הנפוץ בהודו, מלזיה, תאילנד ואינדונזיה. העץ מגיע לגובה של כ 3 מטר, הנו ירוק עד ומתאים לגינות קטנות או לגדר חיה.

הפרי דומה ללימון ועל קליפתו גבשושיות ובליטות. לפרי ולעלים ארומה מיוחדת ההופכת אותם למאוד פופולארי לתיבול של מגוון מאכלים. לפרי גם שימושים שונים ברפואה המסורתית.

בשנים האחרונות גברה הפופולאריות של העץ בארץ הן במסעדות לתיבול והן בקרב העובדים התאילנדים אשר החלו להבריח את העלים וחלקי עץ לריבוי.

מחלת Greening ואיסור הגידול

מבדיקות שביצע אגף הגנת הצומח במשרד החקלאות מסתבר כי קפיר ליים הנו נשא של מחלת Greening  הנגרמת ע"י בקטריה ופוגעת בצורה קשה בעצים ממשפחת ההדרים. כ"כ עולה מהבדיקה כי צמחים אשר הוברחו לארץ ע"י עובדים תאילנדים הנם נשאים של המחלה.

ניתן לצפות בפירסום של משרד החקלאות כאן:

http://www.ppis.moag.gov.il/NR/rdonlyres/0BBC3E48-8B4E-49B5-B736-9612B8AEC8F1/0/greening_82011.pdf

בכדי למנוע את התפשטות המחלה ופגיעה אנושה בענף ההדרים בארץ, הטיל משרד החקלאות על גידול של העץ בישראל. האיסור הנו גורף, כולל את כל איזורי הארץ ומתיחס למטעים מסחריים כמו גם לגינות פרטיות. כחלק ממאמצי המניעה של התפשטות המחלה נשלחו פקחים של המשרד למשתלות, מטעים ואל חקלאים המעסיקים עובדים תאילנדים בכדי לאסוף ולהשמיד עצים מסוג זה.

רכישה לגינה הביתית

כאמור, המצאותו של העץ בכל מקום, לרבות בגינה הביתית, יכול להוות כר להתפשטות והפצת המחלה ועל כן אסור גידולו של הצמח גם בגינות פרטיות.

צוות האתר פונה אל ציבור חובבי הגינון, מבקש שלא לשתול קפיר ליים ובכך לסייע בשמירה על ענף ההדרים בישראל.